Home

Teid peab olema võimalik internetist leida: kuidas e-kaubandus edendab eksporti

07. February 2024

Internetikaubandus või e-kaubandus ja eksport välisriikidesse on tugevad tugisambad, millele rajada oma ettevõtte areng ning panna ettevõtte „lihased“ kasvama. E-kaubandus on viimastel aastatel väga kiiresti kasvanud ja edulugudega kohalikest ettevõtetest puudust ei tule. Siiski on igal mündil alati kaks külge. Läti iga-aastase konkursi “E-kaubanduse täht” auhindade jagamisel peeti mitmeid arutelusid, sealhulgas teemal „Läti e-kaubanduse ekspordi edulugu: kuidas olla maailmas nähtav?“, mille käigus kogenud ettevõtjad diskuteerisid järgmistes küsimustes: milline on Läti praegune asukoht e-kaubanduse ja ekspordi vallas globaalses mõttes? Mida tuleb e-kaubanduses enne ekspordi alustamist arvesse võtta? Millele keskenduda? Kuhu pöörduda nõu saamiseks?

“Delfi” stuudios sellel e-kaubanduse ja ekspordi teemalisel arutelul kohtusid teiste seas ka loodusliku dermokosmeetika kaubamärgi “Labrains” looja ja omanik Līga Brūniņa, vihmamantlite kaubamärgi “RainSisters” üks loojatest ja omanikest Zane Zamuška ning Läti eksportijate liidu (“The Red Jackets”) juhatuse liige ning lastemööbli ja arendavate mänguasjade kaubamärgi Ette Tete asutaja Linda Riekstiņa-Šnore. Koos diskussioonijuhi Artis Ozoliņšiga otsiti vastuseid võtmeküsimustele, mis puudutavad oma e-poe loomist ja ekspordiga alustamist.

Lätlased ei ole väga head jaemüüjad, kuid neil on tugevad teadmised

Nagu Linda Riekstiņa-Šnore märkis arutelu käigus, ei ole Läti ekspordinäitajad kahjuks mitte ainult endiselt väga madalad, vaid jääme maha ka naaberriikidest Baltikumis. Ta kinnitas, et on palju valdkondi, kus Läti peab e-kaubanduse valdkonnas eksporti kasvatama. „Eksportivaid ettevõtteid tuleb toetada, e-kaubandust tuleb edasi arendada ja raha tuleb investeerida turundusse,“ ütles Läti eksportijate liidu juhatuse liige.

Līga Brūniņa tõi omakorda välja, et madala lisandväärtusega toodetel on suurem ekspordipotentsiaal, kuid viimasel ajal on täheldatud, et ka lätlased suudavad luua tooteid, mis paistavad turul silma ning millel on kõrge lisandväärtus.

Langetage puu ja saatke see minema. Kaevake üles turvas – saatke see ära. Mis puutub kõrge lisandväärtusega toodetesse, siis praegu oleme endiselt hädas, ent viimasel ajal on näha, et palju on noori ettevõtjaid, kellel on suurepärased ideed. Nad töötavad asjade kallal, mida pole veel globaalselt nähtud, ja selles osas paistame meie, lätlased, tõesti silma väga uuenduslike ja atraktiivsetena. Siiski leidub põhjus, miks me pole tipus. Põhjuseks on see, et investeerimiskapital on teistes riikides kergemini kättesaadav.

— ütles loodusliku dermokosmeetika kaubamärgi Labrains looja ja omanik Līga Brūniņa.

Diskussioonis osalejad jõudsid järeldusele, et Läti väärtus ja üks trumpe on kohalike inimeste põhjalikud teadmised, mistõttu on oluline parandada koostööd ettevõtjate, ülikoolide ja laborite vahel. See hõlbustaks ekspordi ja kaubanduse arengut. „Mis puudutab keemiat ja farmaatsiat – kus oli suurim toodang Nõukogude Liidus? See on meie jaoks tõesti väga kõrge lisandväärtus, mis omal ajal justkui kadus, sest nagu me teame, valisid paljud hoopis majanduse või õigusteaduse õppimise kasuks, kuid nüüd on see sektor teel tagasi,“ selgitas Brūniņa.

Väärtuslikumaid teadmisi, kasulikke soovitusi ja kogemuslugusid kolmelt kogenud ärinaiselt leiate arutelu „Läti e-kaubanduse ekspordi edulood: kuidas olla maailmas nähtav?“ salvestusest.

E-kaubandus – võti, mis võimaldab teil viia oma äri riigipiiridest kaugemale

Red Jacketsi juhatuse liige kinnitas, et ettevõtlusega alustades tuleks kohe kaaluda mõtet oma toodet tulevikus eksportida. „Nii toimides mõtlete kohe nii müügist kui ka oma tootest hoopis teises valguses ja olles valmis ekspordiks muutub kõik palju lihtsamaks. Kui olete harjunud töötama ainult kohalikul tasandil, siis on ekspordisammu astumine keerulisem,“ ütles Riekstiņa-Šnore.

„Jah, ma nõustun, sest ka meie alustasime toote loomisega ja tegime kohe ka inglisekeelse veebilehe, e-poe ning liitusime Etsyga, et kõik kohe käivituks. Sest vihma sajab ju igal pool. Ja tegelikult olen ma pidanud üllatuma, kui olen rääkinud paljude teiste moetööstuse kaubamärkidega. Selgub, et nende veebileht on ainult läti keeles või neil pole üldse veebilehte. Paljudel ettevõtetel on ekspordipotentsiaal, kuid nad pole isegi astunud esimest elementaarset sammu, et olla veebis nähtavad,“ ütles vihmamantlite kaubamärgi omanik Zane Zamuška oma kogemusi jagades.

Brūniņa lisas siiski, et e-kaubandus ei ole nii lihtne, kui see võib tunduda. Veebilehe ja e-poe loomisel tuleb arvestada paljude erinevate nüanssidega, mis toimiksid hästi mitte ainult Lätis, vaid ka välismaal. Stardipakuks võib olla selline platvorm nagu Etsy, millel saab alustada e-kaubandust ja proovida kätt eksportimisel. Etsy on justkui kauplus, kus igal jaemüüjal on oma riiul. Riekstiņa-Šnore selgitas, et seda tüüpi platvorm on suurepärane koht, kus oma toodet testida ja näha, kuidas inimesed reageerivad – mis neile meeldib või ei meeldi.

Kõik teavad, mis on Etsy, neil on juba oma ökosüsteem. Ning seal on kasutajateni jõudmine palju lihtsam kui oma individuaalse kodulehe kaudu. Sest võib juhtuda, et keegi ei külasta teie veebilehte. Inimestel ei pruugi pähe tulla teie külastada. Etsy abil ilmute vähemalt mõne võtmesõna otsinguga kuskil otsingumootoris nähtavale. See on koht, mis on nähtav

– ütles Zane Zamuška, üks vihmamantlite kaubamärgi RainSisters asutajatest ja omanikest.

Brūniņa jagas oma veendumust, et palju sõltub tootest endast ja sellest, mida jaemüüja püüab saavutada. Näiteks saate jaemüüki teha ka sotsiaalvõrgustikus Facebook. Seevastu, kui soovite luua ulatuslikumaid tootekirjeldusi, anda klientidele nõu ja luua publikatsioone, peate looma kodulehe.

„Ühte ja õiget lahendust ei ole olemas. Peate lihtsalt töötama ja usaldama katse-eksituse meetodit. Ehkki võite vaadata sama Läti kogemust ja proovida seda laiemalt korrata, peate ka meeles pidama, et igas riigis on erinevad nõudmised. Kui näitame Dubai inimestele, et meil on jätkusuutlikud pakendid, siis võib märgata, et neile see ei meeldi. Pean seda siiski mainima, sest usun, et tegemist on kõrge lisandväärtusega,“ ütles loodusliku dermokosmeetika kaubamärgi omanik oma kogemusi jagades. Ta lisas, et sellistes olukordades on vaja rohkem rõhku panna ettevõtete sellistele omadustele, mida aktuaalses piirkonnas kõrgemalt hinnatakse.

Ettevõtte veebileht kui visiitkaart

Mida kõrgemad on ambitsioonid ja eesmärgid, seda rohkem tuleks investeerida oma kodulehe ja e-poe loomisesse. Kui aga olete esialgu piiratud rahaliste vahenditega väikeettevõte, võib lehe arendamine ja hooldamine olla üsna kulukas. „Kui alustada väikese mahuga, siis soovitaksin kindlasti vaadata mõnda standardset platvormi nagu Shopify. Leidub ka teisi samaväärseid. Loomulikult ei saa seal teha 100% kõike, kuid nad pakuvad ka palju rohkem võimalusi kui näiteks Etsy,“ soovitab Zamuška.

Riekstiņa-Šnore lisas Zamuška väitele, et investeeritud raha määrab, kuidas ostjad sind tajuvad. Teisisõnu, kui arendate oma veebilehte, peate seda aja jooksul täiustama. On viga investeerida suuri summasid reklaami, kui teie veebileht on korrastamata ja te ei suuda oma potentsiaali täielikult ära kasutada. Brūniņa omakorda jagas arusaama, et selline tagasiside ostjatelt on väga oluline. Kahjuks kipuvad lätlased olema laisad ega teata alati puudustest. Tema kogemuste kohaselt tuleb parem tagasiside välisklientidelt.

Täiuslikku pole olema. Kui ootate midagi täiuslikku, ei saavuta te mitte kunagi mitte midagi. Te saavutate teatud valmisoleku taseme.

— ütles Līga Brūniņa, loodusliku dermokosmeetika kaubamärgi Labrains looja ja omanik.

Mõned olulised arusaamad, mis kristalliseerusid arutelu käigus:

  • lätlased on võimelised looma ja eksportima kõrge lisandväärtusega tooteid;
  • üks Läti trumpe on kohalike inimeste põhjalikud teadmised;
  • oma ettevõtte käivitamisel tuleks kohe hakata mõtlema oma toodete eksportimisele tulevikus;
  • kättesaadav e-pood ja veebileht mitte ainult läti keeles – olulised ekspordiedendajad;
  • platvorm nagu Etsy on suurepärane koht oma toote testimiseks ja ostjate reaktsioonide nägemiseks;
  • te peaksite eeldama, et kui ambitsioonide ja eesmärkide kasvades peate investeerima rohkem raha oma veebilehte ja veebipoodi;
  • ostjate tagasisideahel on ülioluline, sealhulgas nende tagasiside, kogemused ja rahulolu.

Tänavu toimub kolmandat korda Läti e-kaubanduse aastaauhindade sündmus “E-kaubanduse täht 2023”, mille käigus professionaalne žürii selgitab välja Läti parimad e-kaubanduse veebilehed 10 erinevas kategoorias. Iga-aastastele Läti e-kaubanduse auhindadele kandideerimine on tasuta ning kõik e-kaubanduse ettevõtted saavad esitada avalduse kandideerimiseks kuni 8. aprillini. Taotlusvormi leiate siit.


Internet Explorer ei toeta seda veebisaiti täielikult!